2020 – 4 квітня стало відомо про займання у зоні відчуження Чорнобильської атомної електростанції та на території обов'язкового відселення, 25 квітня, рятувальники зупинили розповсюдження вогню, але окремі осередки тління досі є.
2019 – Відбулась прем'єра історичної драми «Чорнобиль» — п'ятисерійного британо-американського мінісеріалу, створеного і написаного Крейгом Мезіном та зрежисованого Юганом Ренком. Події сюжету розгортаються після вибуху реактора на Чорнобильській атомній електростанції.
2018 – В Прип'яті на території Чорнобильської АЕС відкрили сонячну електростанцію Solar Chernobyl – 1 МВт. Станція знаходиться над 4-м атомним енергоблоком, що вибухнув.
2017 – На території зони відчуження почав діяти Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник, створений відповідно до указу президента. Його територія займає дві третини зони відчуження.
2016 – Документальна драма телеканалу 1+1 «Розщеплені на атоми», присвячена 30-й річниці Чорнобильської трагедії, стала найрейтинговішим телепродуктом на українському телебаченні. фільм зі значним відривом лідирував у слоті показу, а загальна аудиторія драми перевищила 7.8 млн глядачів. Авторам фільму вдалося записати унікальні інтерв’ю з учасниками ліквідації, їх рідними, а також з директором ЧАЕС, який, відсидівши у в’язниці, вперше за 30 років погодився розповісти свою історію на камери.
2015 – З часу аварії на ЧАЕС пройшло 29 років. За цей час Україна витратила більше 160 млрд дол. на боротьбу із радіацією.
2014 – Розпочали перший етап піднімання західної частини арки нового конфайнменту. На висоту 16 метрів підняли 4 579 тонн металоконструкцій.
2013 – Міністерство екології та природних ресурсів схвалило клопотання щодо створення Чорнобильського біосферного заповідника. За оцінками вчених, на території цього заповідника може існувати більше 400 видів тварин, птахів та риб, у т. ч. червонокнижних. Ідентифіковано 300 видів, 19 з яких занесені до Червоної книги України. Також виявлено 1 228 видів вищих рослин, з яких 61 вид є рідкісним та підлягає охороні.
2012 – Згідно з тендерною пропозицією проект «Перетворення об'єкта "Укриття" Чорнобильської АЕС в екологічно безпечну систему» повинен був завершитися.
2011 – З'являється одразу два українських фільми. Кінострічка "У суботу" (режисер Олександр Міндадзе) показує події перших 24 години з моменту аварії. Головний герой стає мимовільним свідком катастрофи, випадково дізнається правду про трагедію і постає перед моральним вибором: врятувати людей або виконати наказ "зверху" і не сіяти паніку. Та україно-французька картина "Земля забуття" з Ольгою Куриленко в головній ролі, показує наслідки аварії у двадцятип'ятирічній перспективі.
2010 – Чорнобиль офіційно відкриється для туристів з усього світу.
2009 – Відомий французький митець Гійом Ербо провів багато часу на забороненій території між 2009 та 2011 роками, в результаті чого з часом експонував фотовиставку «Зона, 2009 – 2011».
2008 – Завершено трьохрічне вивантаження ядерного палива з третього блоку в старе сховище СХОЯТ-1 з використанням технології ущільненого зберігання.
2007 – Вартість контракту на "Проектування, будівництво, введення в експлуатацію нового безпечного конфайнменту (НБК)" становила майже 313 млн євро і 140 млн дол. Подібна доля спіткала й інші проекти на ЧАЕС, що споруджуються за міжнародні гранти. Усі роботи фінансуються з Чорнобильського фонду "Укриття".Його поповнюють 28 країн: Австрія, Бельгія, Канада, Данія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Греція, Ірландія, Італія, Японія, Кувейт, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Польща, Росія, Іспанія, Швеція, Швейцарія, Великобританія, США, Ісландія, Ізраїль, Корея, Португалія, Словаччина, Словенія та Україна.
2006 – Знята художня стрічка про наслідки Чорнобиля – "Аврора" Оксани Байрак, з Анастасією Зюркаловою, Дмитром Харатьяном та Еріком Робертсом у головних ролях.
2005 – Розпочато вивантаження ядерного палива з третього блоку в старе сховище СХОЯТ-1 з використанням технології ущільненого зберігання.
2004 – Європейський банк реконструкції і розвитку оголосив тендер на проектування, будівництво і експлуатацію нового саркофага для ЧАЕС. Переможцем тендеру стала компанія Novarka, спільне підприємство французьких компаній Vinci Construction Grands Projets і BOUYGUES. На будівництво цього саркофага країни-донори зібрали 750 мільйонів євро. За проектом новий саркофаг буде складатися з наступних елементів:
• основна споруда, що включає арочну конструкцію, проліт якої в напрямі північ-південь складає 257,44 м, висота 108,39 м, довжина 150 м, фундаменти, західну і східну торцеві стіни, необхідні забезпечуючі та допоміжні системи;
• технологічний корпус, який включає ділянки дезактивації, фрагментації і упакування, саншлюзи, майстерні та інші технологічні приміщення.
Термін дії експлуатації саркофага – не менше 100 років. Вага конструкції – 362000 тонн.
2003 – Було заплановано в дію завод з переробки рідких радіоактивних відходів, але лише у квітні 2014 року сформували першу партію з чотирьох зацементованих упаковок радіоактивних відходів, що були відправлені на захоронення у спеціально обладнане сховище комплексу "Вектор" вартістю понад 33 млн євро.
2002 – Розпочала свою діяльність «Чорно́бильська програ́ма відро́дження та ро́звитку» (основана на рекомендаціях Звіту «Гуманітарні Наслідки Аварії на Чорнобильській АЕС: Стратегія Відродження», що був ініційований агенціями ООН) — гуманітарна програма ООН, яка спрямована на забезпечення повернення до нормального життя людей, що живуть в регіонах, постраждалих від Чорнобильської катастрофи, підтримка уряду України у галузі подолання екологічних, економічних та соціальних наслідків аварії, впровадження сталого людського розвитку у постраждалих регіонах.
У київському Домі кіна відбулась прем’єра картини Роллана Сергієнка “Чорнобиль-2001 – Заповіт”.
2001 – Згідно з даними Всеукраїнського перепису 2001 року Чорнобиль (як і Прип'ять ) віднесений до міст «без населення».
2000 – Зупинка останнього працюючого енергоблоку. Проте працівники ЧАЕС до останньої хвилини не вірили, що станцію зупинять, адже щороку модернізований за останнім словом техніки третій блок виробляв електроенергії на 300 млн дол. Станцію зупинили 15 грудня. З того часу вона стала своєрідним міжнародним полігоном для створення невластивих їй раніше виробництв.
1999 – У Чорнобильській зоні відчуження на світ з'явилася Марія Совенко. Вона – єдина дитина, що народилася там. Принаймні про інших подібних випадках масам невідомо. Влада намагалася приховати, що в зоні відчуження хтось живе і навіть народжує дітей, втім спроби виявилися не дуже успішними. Світові ЗМІ зарясніли заголовками про єдиний дитину Чорнобиля. Хоча зараз дівчина живе і працює за межами зони відчуження, вона час від часу бере дозвіл, щоб навідатися до своєї матері. Марія запевнила, що проблем зі здоров'ям у неї немає.
Кількість скарг "чорнобильців" в Європейському суді з прав людини сягнула 29 тисяч.
Суть звернення скаржників до ЄСПЛ - відсутність компенсацій українською державою за катастрофу на Чорнобильській атомній електростанції у 1986 році попри те, що українські суди постановляли, що такі компенсації мають бути виплачені.
1998 – Почалося будівництво комплексу "Вектор" за 17 км від ЧАЕС, село Буряківка, коштом західних країн спільно з Україною.
1997 –"План здійснення заходів на об'єкті "Укриття", розроблений при взаємодії Європейської комісії, України і США був ухвалений у червні на засіданні країн "Великої сімки".
1996 – Наприкінці року, коли уряд України підписав меморандум про взаєморозуміння між країнами "Великої сімки" та Європейською комісією про закриття ЧАЕС, відразу ж заснували Чорнобильський фонд "Укриття" – ЧФ. Мета фонду – акумулювати кошти міжнародної допомоги Україні щодо перетворення саркофага в екологічно безпечну систему. Тоді ж було затверджено план заходів на об'єкті - Shelter Implementation Plan або SIP вартістю 768 млн дол. Розпорядником грантів країн-донорів став ЄБРР.
1995 – З цього року психоемоційна напруженість населення нормалізується.
1994 – Психоемоційна напруженість населення досі на високому рівні через скорочення фінансування програм з подолання негативних наслідків аварії.
1993 – Консультативний комітет з питань ядерної безпеки (INSAG) опублікував новий звіт, що приділяв більшу увагу серйозним проблемам в конструкції реактора. У цьому звіті багато висновків, зроблених в 1986 році, було визнано помилковими.
1992 – Для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і соціального захисту населення фінансування розпочав так званий Чорнобильський фонд, як складова частина державного бюджету.
1991 – Смертність населення стала перевищувати народжуваність.
1990 – З'явився "Розпад" – один з перших художніх фільмів про Чорнобильську трагедію, головну роль в якому зіграв Сергій Шакуров. Назва фільму відображає не лише техногенну катастрофу, а й розпад людських взаємовідносин, що і є основною темою стрічки.
1989 – Перші мітинги, спрямовані проти радянського керівництва, носили екологічний характер. Синьо-жовтий прапор, який так довго забороняли радянські ідеологи, вперше відкрито було піднято на екологічному мітингу 26 квітня – в день третьої річниці Чорнобильської катастрофи.
1988 – У 1988-89 роках Геннадій Цурків працював в Чорнобилі в складі наукової групи біологів – група займалася вивченням впливу радіації на навколишнє середовище. Фотосправа - одне з хобі Геннадія. Та його фотографії дуже якісні кольорові, зроблені на німецьку фотоплівку. Це дуже незвично - в основному, фотографії з Чорнобиля тих років представлені аматорськими нечіткими чорно-білими знімками.
1987 – Приховання правди: у жовтні кореспондент французької газети «Юманіте» Жан П’єр Водон завдяки хитрощам узяв проби ґрунту і води в районі об’єкта «Укриття» і в м. Прип’яті, а також під час перевезення в районі с. Прибірськ (50 км від ЧАЕС). В ході проведення заходу «Д» (негласний обшук – ред.) зразки проб, узяті іноземцем, виявлені і негласно замінені на радіоактивно чисті.
1986 – 26 КВІТНЯ – НАЙБІЛЬША ТЕХНОГЕННА АВАРІЯ В ІСТОРІЇ ЛЮДСТВА – АВАРІЯ НА ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ АЕС.
Тож, бажаємо міцного здоров’я і благополуччя, довгих та щасливих років життя.
Хай залишиться у минулому й ніколи не повториться жах чорнобильської катастрофи. А пам’ять про ті події навчить нас цінувати мир і спокій.