середа, 31 березня 2021 р.


квітня -

       Міжнародний День птахів 

                  (День зустрічі птахів)



Міжнародний день птахів – екологічне свято, яке відзначається щорічно, 1 квітня.

Міжнародний день птахів проходить щорічно в рамках програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера» і не випадково саме у квітні.

1 квітня 1906 підписана Міжнародна конвенція з охорони птахів. День птахів — це не тільки річниця Конвенції, але і час прильоту пернатих із зимівель. За традицією в цей час в очікуванні пернатих розвішуються шпаківні, дуплянки та інші "пташині будиночки". Повернення птахів святкується також як прихід весни. Вперше цей день, як масове дитяче свято, стало проводитися в Сполучених Штатах Америки. Організатором виступив педагог з містечка штату Пенсильванія. Незабаром його підтримала одна з популярних газет «Пітсбургська телеграфна хроніка», яка стала популяризувати це свято.




Цікаві факти про птахів України та світу


Кожен житель міста безумовно бачив голубів, горобців і ворон. Однак на Землі існує дуже багато інших видів птахів, і деякі з них настільки дивовижні, що в їх існування важко повірити. Онлайн журнал «Бузок» у цій статті розповість цікаві факти про птахів, які здивують і дітей, і дорослих.

https://buzok.net/tsikavi-fakty-pro-ptakhiv-ukrainy-ta-svitu/








Планування: ювілейні дати та події

https://www.facebook.com/groups/552271575372415/permalink/812991219300448/ 

понеділок, 29 березня 2021 р.

 Сьогодні знову мова піде про авторку, яка писала цікавущі віршики для дітей і про дітей.Село Білі Ослави — колиска поетеси-ювілярки Марійки Підгірянки. Тут засвітилася її зоря на блакитному небі України, над Карпатськими горами 29 березня 1881 року. Справжнє ім'я народної поетеси і вчительки — Марія Омелянівна Ленерт-Домбровська. Твори, які вона писала переважно для дітей, щирі, ніжні, талановиті. І справді, поезія Марійки Підгірянки — як кришталева вода з гірського джерела, що втамовує спрагу дітям і дорослим. Відомий поет Дмитро Павличко сказав, що слово поетеси Марійки Підгірянки серед чесних людей не пропаде ніколи. Творчість поетеси із Карпатських гір — це справжня материнська енциклопедія, на якій виховувалися і виховуються дотепер цілі покоління. Поетичний доробок полонинської квітки Марійки Підгірянки веселково прикрашає фонд бібліотеки-філії №1 для дітей: «Розповім вам казку, байку», «Гарний Мурко мій маленький», «Безкінечні казочки», «Учись, маленький», та окремі твори у хрестоматіях та збірках для дітей. Хто зацікавиться, після карантинних обмежень зможе насолодитися творчістю ювілярки, її вірші ніжні і легкі, часто нагадують українські народні пісні.



Що вам відомо про Міжнародний день птахів? 
Який птах став символом 2021 року? Міжнародний день птахів – це час прильоту пернатих із зимівель. За традицією в цей час в їх очікуванні розвішуються шпаківні, дуплянки та інші «пташині будиночки». В Україні птахом 2021 року визнано Синицю чубату (Lophophanes cristatus). Відомо, що синиця чубата – невеликий співочий птах сімейства синицевих, розповсюджений на більшій частині Європи. Характерною її ознакою є завжди піднятий вгору чорно-білий чубчик на голові.

ЧУБАТА СИНИЦЯ: СПОСІБ ЖИТТЯ ЧУБАТОГО ПТИЦІ - САНІТАРА ЛІСУ

Джерело: https://u.animalefans.ru/ptahi/7835-chubata-sinicja-sposib-zhittja-chubatogo-ptici.html




субота, 20 березня 2021 р.

 20 березня відзначається Всесвітній день Землі

Засновник цього дня – відомий американський громадський діяч Джон Мортон. Він розгорнув кампанію з висаджування дерев і чагарників у 1840-х роках, щоб розвивати в людях дбайливе ставлення до навколишнього середовища.
Ця ідея так сильно його захопила, що коли він став секретарем штату Небраска в 1872 році, то запропонував встановити спеціальний день, присвячений озелененню. Так з’явився День дерева, який одразу став дуже популярним. За перший такий день жителі штату висадили приблизно мільйон дерев, після чого їх ініціатива переросла в громадський рух.
Зміст цього свята розширився. Ідея перетворилася на День Землі, який став загальнонаціональним. А в 1971 році ООН офіційно визнала це свято, і воно стало всесвітнім.
Свято покликане сприяти популяризації піклування про навколишнє середовище задля того, аби якнайдовше зберегти екосистему планети у задовільному стані.
КНИГА ДНЯ
Пруцакова О. Екологія для дітей
Не одне десятиріччя накопичувались проблеми у взаємовідносинах людини і природи. Зараз на планеті Земля немає жодної ділянки суші або моря, де б не були виявлені сліди людської діяльності. Все це аж ніяк не сприяє покращенню екологічного стану. Тому так гостро зараз стоїть питання виживання людства на Землі.
Головним завданням книги є формування у дітей початкових уявлень про оточуючий нас світ, про взаємозв’язок «Природа – людина», щоб вони усвідомили, що людина – то є частина Великої Природи і вижити людство може лише за умови, що кожний у будь-якому куточку планети дбатиме про збереження і захист природи.
«Екологія для дітей» спрямована на безпечне довкілля та виконання обов’язку дитини щодо охорони, раціонального використання та відтворення природних ресурсів.
Книга містить цікаві факти, творчі і дослідницькі завдання, доступні для дітей 6-10 років.

Екологічна казка

 



20 березня 1639 р.– в селі Мазепинці на Київщині

народився Іван Степанович Мазепа,

військовий та політичний діяч, меценат, гетьман України.

Походив з відомого правобережного українського шляхетного роду Мазеп- Колединських. Закінчив Києво-Могилянський колегіум, Єзуїтську колегію у Варшаві, протягом трьох років навчався у Німеччині, Італії, Франції, Голландії. Грав на бандурі, захоплювався мистецтвом, колекціонував зброю, був талановитим поетом. Вільно володів польською, італійською, німецькою, французькою, татарською, латинською мовами. Тривалий час служив при дворі польського короля Яна ІІ Казимира. В 1663-му повернувся в Україну. Вступив на службу до гетьмана Петра Дорошенка (1669), виконував важливі дипломатичні місії. Згодом став довіреною особою гетьмана Івана Самойловича. Після обрання гетьманом (1687) прагнув об’єднати українські землі в єдиній державі, відродити авторитет гетьманської влади. Припинилася громадянська війна («Руїна»), розпочалося економічне відродження країни, зміцнився міжнародний імідж України. Спрямовував чималі кошти на церковне та цивільне будівництво в Києві, Чернігові, Батурині, Переяславі, Глухові. Фінансував будівництво Києво-Могилянської академії та Чернігівського колегіуму. Власним коштом збудував 12 нових храмів, ще 20 відреставрував, дарував церквам дорогоцінні речі (зокрема – Пересопницьке Євангеліє, на якому присягають нинішні українські президенти). Відстоював інтереси українського православ’я в суперечках із верхівкою Московського патріархату. Для оборони південних рубежів побудував Новобогородицьку та Ново-Сергіївську фортеці. Прагнення Івана Мазепи розширити автономію Гетьманщини йшли врозріз із політикою російського царя Петра І. Під час Північної війни уклав угоду зі шведським королем Карлом ХІІ, за якою Швеція мала забезпечити звільнення України з-під влади Москви за допомогу українців у війні проти московитів. Звідтоді всіх українців, що брали участь у національно- визвольному русі, росіяни зневажливо називали «мазепинцями». Після поразки в Полтавській битві (17 червня 1709-го) відступив у Бендери (Молдова), де й помер у ніч на 22 вересня 1709-го. За розпорядженням царя Петра І Російська православна церква оголосила анафему Іванові Мазепі. У вересні 2018-го Вселенський патріархат повідомив, що ніколи не визнавав неканонічної анафеми, бо вона була накладена суто з політичних мотивів.

 Вітаємо з Днем народження доньку України , майстриню слова і пера , цілительку людських душ ! Улюблену поетесу, Ліну Костенко ! Нехай Ваше життя цвіте вишивано словами любові щастя і добра !

Дякуємо за поезію!


https://youtu.be/7X_4kaZV1DU

пʼятниця, 19 березня 2021 р.

 

Ліні Костенко — 91:                                                                       Історії про улюблену поетесу, які вас здивують

Її вірші й проза обпікають та лікують душу. Ліна Василівна пережила шістнадцятирічне творче вигнання та безстрашно протестувала в середині 60-х проти арештів української інтелігенції. Ще з того часу вона байдужа до нагород та високих місць у рейтингах — її фраза «Політичної біжутерії не ношу» давно стала крилатою. 19 березня 2021 року Ліна Костенко прийматиме вітання із 91-річчям. Тож прямо зараз насолодіться неймовірними історіями про геніальну поетесу, які розповідають її рідні, друзі та знайомі.

https://osvitoria.media/.../lini-kostenko-91-istoriyi.../...


неділя, 14 березня 2021 р.


Наш СВЯТКОВИЙ календар.
14 Березня - День Українських Добровольців !
Наша вдячність, велика любов і пошана усім Добровольцям - захисникам Батьківщини! Зі святом!

Рішення про його відзначення було прийнято 17 січня 2017 року  Постановою № 1822 Верховної Ради України «Про встановлення Дня українського добровольця».

З метою зміцнення патріотичного духу в суспільстві, підвищення суспільної уваги і турботи про учасників добровольчих формування  відзначення Дня Українського добровольця було винесено на державний рівень. В цей день українці вшановують мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету, і територіальної цілісності України. Відзначення Дня Українського добровольця саме 14 березня обрано не випадково. Саме цього дня 2014 року з Майдану на тренувальну базу в Нових Петрівцях відправилися перші добровольці, де почали підготовку до участі в боротьбі за територіальну цілісність України.

Саме завдяки добровольцям – їхній мужності, відданості національним інтересам і щирому патріотизму вдалося зупинити російського агресора, дати змогу мобілізувати сили в тилу й озброїти армію. Українські добровольці стали гордістю українського народу та водночас головним болем кремлівських посіпак. Загалом у воєнному конфлікті на сході України брали участь майже 40 добровольчих батальйонів. Переважна більшість із них згодом перетворилася на військові частини силових структур. Вони були першими, хто став на захист держави, коли ворог прийшов на нашу землю. Українські добровольці - це символ героїзму, патріотизму та відваги. Своєю самовідданою службою та героїчними вчинками добровольці вкотре доводять, що неможливо здолати тих, хто готовий за Батьківщину віддати своє життя. Бажаємо Вам, шановні добровольці, мирного неба, міцного здоров’я, сімейного затишку, злагоди та благополуччя


https://www.facebook.com/groups/552271575372415/permalink/803797460219824/



пʼятниця, 12 березня 2021 р.

Година поезії "І лине над землею Шевченкове слово"

Слово Тарасове струнами б'ється.
Ходить між люди — з серця до серця.
Ходить між люди, лине світами —
Так йому жити й жити віками,
Поки, як море, в срібній обнові
Б'ються об берег хвилі дніпрові!
9 березня 2021 року Україна відзначає 207 років від дня народження видатного майстра слова, талановитого художника, славетного і величного Тараса Григоровича Шевченка (1914-1861). Традиційно з нагоди вшанування пам’яті Великого Українця у школі проходять Шевченківські дні.
Т. Шевченко вчора, сьогодні і завтра залишається у серцях українців прикладом любові до свого народу, Батьківщини. Він учить малих і дорослих вивчати історію рідного краю, шанувати героїв, завжди бути готовими до боротьби за щасливе майбутнє, за справедливість, за честь України-матері.
Невмирущій славі генія українського народу були присвячені тематичні години спілкування «Незабутній Тарас Шевченко» (5-11 класи; класні керівники). У шкільній бібліотеці оформлено книжкову виставку «Тарасове слово вічне та пророче!» (1-11 класи). Учні 5-6 класів здійснили віртуальну екскурсію до музею Т. Шевченка у Каневі, поринувши у далеке минуле, коли митець зростав, боровся, мріяв… Під гаслом «Шануймо слово Кобзаря!» Учні 4 класу (класовод Петухова Н.Н.) взяли участь у конкурсі малюнків "Шевченкові твори очима дітей". Учні 7 класу (кл.керівник Данча Н.Ф.) представили змістовні яскраві лепбуки "Тарас Шевченко" , "Тарасова доля" з широкою палітрою цікавих фактів із життя і творчості Т. Шевченка та провели інформаційні хвилинки "Тобі, Тарасе, шану складаємо" (1-4 класи).
Учні початкової школи залюбки взяли участь у конкурсі читців поезій Т.Шевченка. Цікавою і змістовною для учнів 8 класу була українознавча гра "Наш Шевченко".
Заходи, організовані з нагоди 207-річниці Кобзаря, ще більше об’єднали, згуртували дружній творчий колектив педагогів та учнів школи.
Минають роки, змінюються покоління, але слово Т. Шевченка – живе і вічне.


















 Народознавче свято "Щедра Масляна"

Масляну святкували,

Люту зиму проводжали.
Були танці, були співи
Та й млинці усім на диво.
Ой, яке ж то гарне свято -
Вас дозвольте привітати!
В Україні святкують Масниці з давніх-давен. Це свято проводів зими та зустрічі з весною, символом якого є смачні млинці та вареники. За церковною традицією тиждень називається сирним або м’ясопусним — через набір страв, які прийнято готувати протягом цього періоду. Сьогодні, звичайно, це свято набуло дещо іншого змісту, проте не стало менш цікавим, веселим і улюбленим для українців. У народі Масляна завжди супроводжувалась гучними гуляннями, веселими піснями, танцями, іграми, щедрими частуваннями, приготуванням млинців, вареників, гречаників. Закінчувалося свято обрядовим спалюванням опудала зими, що символізувало прощання зі старим роком.
З метою вивчення звичаїв, традицій та обрядів українського народу в Сиваському ЗЗСО №2 відбулося невелике дійство з нагоди Масляної. Учні 5-х класів дізналися про походження, звичаї та традиції свята. А ще стали учасниками розваг, конкурсів, хороводів, які організували та провели вчитель трудового навчання Махтій Т.Б. та завідувач бібліотеки Хлановська Н.В. Бо в народі кажуть: хто не веселиться на Масляну, цілий рік сумуватиме й нудьгуватиме. В танку віхоли покидала присутніх Зима; під пташиний щебет, дзвіночки в’їжджала на шкільне подвір’я Весна. Кульмінацією свята став момент, коли всі учні взялися за руки і попросили один в одного пробачення.
А найцікавішим і «найсмачнішим» моментом було частування млинцями, бубликами, пирогами та запашним чаєм, якими пригощали наші актори Масляна- Цап Анжела та Весна - Шарига Валерія...
Любі діти, любімо Україну! Вивчаймо нашу історію та культуру! Та святкуймо наші, рідні тисячолітні свята!











неділя, 7 березня 2021 р.

 Вітаємо з прийдешнім святом Весни та Жіноцтва!

Від усієї душі бажаємо Вам здійснення усіх життєвих планів, надій і мрій! Щоб кожен день Вашого життя був світлим і сонячним, дарував радість творчого натхнення, приємні несподіванки й душевний комфорт!




 #Напередодні 8 березня#

Як тільки на поріг ступає найжіночніше свято весни, так і починається метушлива підготовка до 8 березня. В школі вона доволі незвичайна, пронизана особливою атмосферою.
8 Березня – це час, коли в школі панує атмосфера свята, усюди «майорять» вітальні газети, дівчата чекають на подарунки, а хлопці – на святкові вихідні.
















 Із землі ще не зійшов сніг, а в душу проситься весна. Вона замайоріла мімозами, нарцисами, гіацинтами, тюльпанами, нагадуючи своїм диханням про Міжнародний жіночий день 8 Березня. Це по-справжньому світле та весняне жіноче свято щоразу нагадує нам про найцінніше та найпрекрасніше, що є у нашому житті – кохання, сердечність та вірність.

Нашим дамам в день весняний
Шле привіт сама весна
Дзвін струмків і спів птахів
Вам усім дає вона.
Дбайливі хлопці 7 класу спозаранку приготували для дівчат та класного керівника (Данча Н.Ф.) незабутнє свято, де звучали гарні привітання та пісні.
Ми щиро вітаємо нашу вчительку
Із світлим і радісним сонячним днем
Бажаємо щастя, тепла і радості
Сьогодні, завтра, на кожен день.
І вас, наші гарні дівчатка,
Вітаємо з святом ось цим
Хай мрії ваші крилаті
Здійсняться з приходом весни.
Під час свята була проведена інтелектуальна гра "Леді і джентильмени"....