Віртуальний екскурс
"Хортиця - серце козацьке, це є колиска Січі"
Запорізька Січ! Мабуть немає жодної людини на нашій багатостраждальній Україні, яка б не знала про славну Запорізьку Січ, про січове лицарство, про героїчні звитяги, про інші походи і подвиги славних козаків. Перші згадки про козаків датовані 1489 роком.
Історико-культурний комплекс – це узагальнений образ козацьких укріплень с детальним відтворенням влаштування козацьких січей, які існували у XVІ-XVIII ст.
Складається Січ з двох частин:
- Малого кіша – торгового та ремісничого передмістя;
- Великого кіша - козацького гарнізону.
Усе містечко захищають фортифікаційні укріплення – рів, вал з гостроколом, оборонні вежі.
Внутрішній простір Січі облаштований згідно козацьких традицій: зведені козацькі курені, кузня, гончарня, корчма та грецька хата для прийму послів. В центрі розміщені церква та майдан.
Козацькі споруди створені як музейні експозиції на основі достовірних історичних даних, з оригінальними концепціями та предметами того часу. Вони розповідають про функціонування січових управлінських споруд, таких як Будинок кошового отамана та Військова канцелярія − в яких існувала служба діловодства, листування, запис даних розвідки, допит полонених тощо. Це одна експозиція –це «Пушкарня», тобто арсенал Cічі, де зберігаються гармати, зброя, ядра, запаси пороху. Інколи січовики використовували її і як в’язницю.
Спеціальні експозиції розповідають про традиційні промисли Запорозьких козаків, головним з яких було рибальство, а також про козацький побут.
Центральною спорудою Січі є діюча Церква Покрови Пресвятої Богородиці, у якій проводяться традиційні богослужіння, обряди вінчання та хрестини.
На територій комплексу працює гурт «Січові козаки», які займаються постановкою вистав з реконструкції присвячених військовому мистецтву запорожців та проводять майстер-класи із володіння козацькою зброєю.
Козаки билися до останку, кажучи: “Або перемога, або смерть!”.
Немає коментарів:
Дописати коментар