ОЛЕШКІВСЬКІ ПІСКИ, УКРАЇНСЬКА ПУСТЕЛЯ.
Історія виникнення. «Олешки» — насправді давня назва міста Цюрупинськ, поблизу якого розташована пустеля. Особливістю ландшафтів Олешківські піски завдячують своєму походженню. Існує цікаве припущення, що створення пустелі стало результатом того, що в долиною стародавнього Дніпра за льодовикової епохи рухався велетенський масив континентального льоду. Він періодично приходив з півночі по руслу Дніпра і приносив із собою сотні кілометрів ґрунтової маси, що залищалася після танення льдовика. Цей ґрунт формував природні дамби, що відмежовували прильодовикові озера від нижньої ділянки русла ріки.
Олешківська пустеля - єдина в Європі, і як і всі пустелі на світі має антропогенне походження, тобто у їх виникненні винні люди.
Пустелі досить швидко поширюються, і якщо цей процес почався, він уже невідворотний. Колись на місці Олешківської пустелі були ліси, але їх знищили, для розпалювання печей при виготовленні флорентійського скла. Грунти пересохли, з них вивітрився гумус і залишилась лише піщана фракція, на якій дуже швидко розвиваються процеси ерозії. Цей пісок дуже швидко нагрівається, і звичайно, рослини в такій місцевості рости вже не можуть. Таким чином з’являється пустеля.
Ця пустеля від Олешків тягнулася аж до Каховки. Загроза її поширення була дуже великою, зупинити цей процес змогли уже в післявоєнні роки саме залісненням території. Олешки знаходяться на лівому березі Дніпра, і на відміну від правобережного рівнинного Херсона мають горбистий рельєф, так звані кучугури. То насправді величезні дюни, які на сьогодні заліснені. Історія заліснення теж досить цікава. Висаджувати сосни довелося кілька разів, бо вони гинули, доки не з’явився чоловік, якого прозвали “Зеленліс”. Він сказав, що без грибів, сосни рости не будуть. Малися на увазі грунтові гриби, що мають рости у симбіозі з кореневою системою цих рослин. І тоді почали привозити тисячами тонн лісову землю, кидати в лунку до дерева і тільки після цього сосни почали приживатися.
Обов’язково потрібно відвідати також Олешки. По-перше, саме по собі містечко цікаве, з багатою історією, тут же була Олешківська Січ. По-друге - пустеля. Можна покататися на квадрациклах. А ще, там знаходяться найсолодші кавуни. Колись там навіть була станція кавунярства, там займалися селекцією кавунів.
Немає коментарів:
Дописати коментар