понеділок, 4 травня 2020 р.

Кам’янська Січ – таємниця Херсонського краю

Кам'янська січ, с. Республіканець, 
Бериславський район.
 Відео YouTube каналу - Gravel Travel

Херсонщина — це край, про минуле якого можуть розказати мовчазні свідки. Взагалі в області нараховується 4 тисячі пам’яток археології, які приховують чимало таємниць.
Одна з таких пам’яток історії національного значення - Кам’янська Січ, яка знаходиться за 50 м на схід від села Республіканець, на розі, утвореному впадінням річки Кам'янка в долину Дніпра, на похилому схилі корінного правого берега.
Кам’янська Січ дуже цікава тим, що це, фактично, єдина територія, де можна проводити дослідження і робити висновок про життя і побут козаків. Тому що всі інші Січі вже затоплені.
Зараз на Кам’янскій Січі головна святиня – це поховання Костя Гордієнка, який увійшов у світову історію як один з двох найвидатніших кошових отаманів Запорозького козацтва. З 1702 по 1730 роки він неодноразово обирався кошовим. З ним рахувались шведські та польські королі, і кримські хани, і турецькі султани. З часу свого першого обрання кошовим і до 1709 року Гордієнко рішуче відстоював права, вольності та землі Запорожжя.
Саме на берегах Дніпра Кам’янскій Січі, свого часу, Кость Гордієнко та Пилип Орлик записали перші права і вольності війська запорозького, які лягли в основу першої європейської Конституції.  Кам’янська Січ – це гордість України! Адже Конституція гетьмана Пилипа Орлика стала вищою точкою політичного мислення українців у XVIII столітті.
Ще 100 років тому херсонський землемір зробив для історика Яворницького план Січі. У ті часи тут людських хат ще не було. Зате було видно, де знаходились козацькі курені, які заглиблювали у землю приблизно на метр. З часом, коли вони руйнувалися, лишалися ямки.
Дослідження проводилися в 70-і роки, потім у 90-і, і нині і вони розповідають про цікаві моменти козацького життя. Тут, наприклад, знаходили татарські монети, турецькі кавові піали. Козаки майже стовідсотково пили каву з них, тому що для інших напоїв там інший посуд знайшли. У них були широкі лавки, на яких вони впоперек спали – двометрової ширини. І от під стінкою куреня, під цією лавкою, були знайдені люльки, монетки.
Кам’янська Січ – унікальне місто на Херсонщині загально-національного значення. Вона заснована козаками після руйнування Чортомлицької Січі та стала прихистком війська запорозького у важкий час та містом слави видатного кошового отамана Костя Гордієнка.
Відзначимо, що козаки осіли на Кам’янській Січі в період, коли втратили свою землю, - після Полтавської битви.
Січ була зруйнована, територія зайнята російськими військами, козаки разом із військом Карла XII, з військом Мазепи відступили – частина у Бендери, частина осіла тут, на Кам’янській Січі, а ще одна частина відразу була на Олешківській Січі.
Вони змушені були шукати собі прихисток у Кримському ханстві. Тобто, Кам’янська Січ – це кордон між козацькою землею і Кримським ханством. Олешківська Січ – то вже територія Кримського ханства. Правда, як кажуть дослідники, на Кам’янській та на Олешківській Січі жили одні й ті самі козаки – вони просто переселялися з місця на місце.
Відновлення традиції козацької слави та історичних фактів сьогодні стали важливим етапом відродження української нації. Саме тому на Кам’янській Січі постає славетна історія козацької доби.
Сьогодні Кам’янська Січ стає місцем історико-культурних фестивалів, новим туристичним маршрутом.
Тож, коли туристи приходять на Січ, їх зустрічають – вони бачать козацький похідний табір, намети, вариться куліш. Вони можуть поїсти, відпочити на пляжі. А потім уже проводиться екскурсія по самій Січі - до могили Гордієнка і до місця, де були курені.
На Кам’янській Січі вже понад 10 років традиційно в перших числах травня збираються на вихідні люди. Також на Січі відзначали на рівні області і День прапора, і День Конституції, і День Незалежності.

Кам’янська Січ – таємниця Херсонського краю

Філія «Кам'янська Січ» Національного заповідника «Хортиця»[ред. | ред. код]

Панорама «Кам'янської Січі» і пам'ятник кошовому Костю Гордієнку.
У вересні 1965 р. уряд Української РСР прийняв постанову «Про увічнення пам'ятних місць, пов'язаних з історією козацтва». Тільки у січні 1983 р. «Кам'янська Січ та кладовище запорозьких козаків першої половини ХVIII ст.» була взята під охорону в статусі пам'ятки місцевого значення. У другій половині 80-х рр. ХХ ст., з початком «Перебудови», інтерес до історії козацтва значно зріс. Кам'янська Січ стала місцем паломництва українських патріотів. У 1994 р. тут було встановлено пам'ятник Костю Гордієнку. За пропозицією археолога М. П. Оленковського херсонська обласна влада у грудні 2004 р. зініціювала створення історико-культурного заповідника «Кам'янська Січ». Але за відсутності фінансування ідея залишалася на папері. У жовтні 2008 р., під час Всеукраїнської науково-практичної конференції «Історія козацтва в пам'ятках та музейній практиці», було ухвалено резолюцію щодо передачі території Кам'янської Січі Національному заповіднику «Хортиця». Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2009 р. № 928 «Про занесення об'єктів культурної спадщини національного значення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України» «Кам'янську Січ, кладовище запорозьких козаків і могилу кошового отамана Костя Гордієнка» у с. Республіканець Бериславського р-ну Херсонської області занесено до зазначеного реєстру під № 210008-Н. 30 вересня 2009 р. Кабінет Міністрів України постановив оголосити Кам'янську Січ філією Національного заповідника «Хортиця»[45];[46]. Влітку 2009 р., у рамках підготовки до святкування 300-річчя Кам'янської Січі було проведено впорядкування території пам'ятки: звільнені від сміття льохи будинку Агаркових, закладено каплицю, посаджені дерева, збудована символічна цегляна брама й земляні вали, земляними валами та ровом відмічені приблизні кордони Січі, встановлений білборд з її уявною графічною реконструкцією і флагшток. 14 жовтня, на Покрову, ювілей було помпезно відзначено[47]. За час існування філії «Кам'янська Січ» було проведено певну роботу: впроваджено автобусну екскурсію «Часи козацькі – Січі Запорозькі», затверджено наукову концепцію розвитку філії. У рамках підготовки до створення археологічного музею просто неба, за результатами археологічних досліджень виконано графічну реконструкцію козацького куреня[48];[49];[50]. Однак, з 2010 р. втілення планів по перетворенню Кам'янської Січі на культурно-освітній осередок призупинилося: через зміну внутрішньої політики в країні та прихід нової обласної адміністрації не відбувалося фінансування проекту.
В наш час на Кам'янській Січі щорічно проводяться масові акції, присвячені пам'тним датам з історії Запорозького козацтва: дню пам'яті Костя Гордієнка (початок травня), дню пам'яті Запорозької Січі (початок червня), святу Покрови Пресвятої Богородиці (14 жовтня). У заходах беруть участь представники козацьких об'єднань, місцевої влади та громадськість.

Національний природний парк «Кам'янська Січ»

Створено указом Президента України Петра Порошенка від 11.04.2019 № 140/2019[51].
На територіях, прилеглих до Кам'янської Січі, з 2009 р. йде проектування національного природного парку «Кам'янська Січ». В руслі сучасних тенденцій розуміння ландшафту як цілісної природно-культурної системи, тут впроваджуватиметься комплексне збереження природних та історичних пам'яток. Парк матиме однаково велике природоохоронне і історико-культурне значення[52].
Парк включає землі КачкарівськоїМилівськоїНовокаїрськоїНоворайської та Червономаяцької сільрад Бериславського р-ну. Планований об'єкт знаходиться на території річки Балка Кам'янка та Миловської балки і має 6 особливо цінних ділянок, на яких повинен бути встановлений заповідний режим: Середньокам'янська (284,9 га), Слонівська (394,4 га), Глибочанська (474,2 га), Колодязьна (753,4 га), Тернуватська (454,2 га) і Маргурівська (344 га). Флора цього унікального об'єкта природно-заповідного фонду налічує 582 види судинних рослин. Серед них – 52 раритетні види. На цій території, крім того, зберігаються залишки близько 150 курганів і древніх поселень, панський маєток і старовинний монастир[53];[54].

Немає коментарів:

Дописати коментар