День захисту дітей.
Сім фактів про проблеми дітей в Україні та захист їхніх прав
1 червня відзначається День захисту дітей — свято, яке має свідчити про турботу держав про благополуччя дітей незалежно від кольору шкіри, національної належності, громадського походження, майнового стану та іншого.
Перед Днем захисту дітей НВ наводить сім фактів про проблеми дітей та захист їхніх прав в Україні.
1. День захисту дітей 1 червня був заснований Міжнародною демократичною федерацією жінок у листопаді 1949 року у Парижі. Вперше Міжнародний день захисту дітей відзначили у 1950 році у 51 країні світу. У 1954 році ініціативу Міжнародної демократичної федерації жінок підтримала ООН, запропонувавши відзначати його урядам всіх держав. 20 листопада 1959 року ООН ухвалила Декларацію прав дитини, а 20 листопада 1989 року — Конвенцію про права дитини. У незалежній Україні День захисту дітей постановив відзначати своїм указом другий президент Леонід Кучма — 30 травня 1998 року.
2. У 2011 році за рекомендацією Комітету ООН з прав дитини в Україні було створено посаду Уповноваженого президента з прав дитини. Першим дитячим омбудсменом у 2011 році став Юрій Павленко. Другим — Микола Кулеба у 2014 році.
3. Хоча зобов’язання перед дітьми мають як батько так і матір, на практиці багато чоловіків після розлучення не платили аліменти на дітей, які залишалися жити з матерями. У 2018 році порядок примусового стягнення заборгованості з аліментів було вдосконалено: тим, хто не платить аліменти більше, ніж шість місяців, тимчасово заборонили виїжджати за кордон, кермувати авто, користуватися зброєю і полювати, а також давати дозвіл на виїзд дитини за межі країни. Крім того, для неплатників було передбачено новий вид відповідальності - суспільно-корисні роботи, оплата за які піде на погашення боргу перед дитиною безпосередньо. 5 лютого в Україні запрацював реєстр неплатників аліментів. У липні 2018 року Верховна Рада схвалила посилення відповідальності за несплату аліментів. Якщо людина не платитиме один рік, сума заборгованості зросте додатково на 20%, якщо два роки — на 30%, якщо три роки — то на половину. Ці кошти направлятимуться не в бюджет, а відразу на рахунок дитини. Також вирішили автоматично арештовувати усі кошти і майно неплатників аліментів з моменту виникнення боргу, щоб вони не змогли сховати гроші на різних рахунках та у родичів. Після цих вдосконалень у Мінюсті повідомили, що лише у 2018 році працівниками ДВС вдалося стягнути понад 4,6 млрд грн аліментів на користь 555 тисяч дітей.
4. На даний час Україна намагається ліквідувати систему інтернатів для виховання дітей-сиріт та дітей, чиї батьки не можуть їм забезпечити належних умов, замінивши її на дитячі будинки сімейного типу. Однак станом на 2019 рік, за даними Офісу уповноваженого президента України з прав дитини в інтернатних закладах системи освіти все ще перебувало понад 92 тисячі дітей. З них 37 тисяч не ночували в цих закладах, а щодня поверталися в родини. Інші діти, які не є сиротами (сирот в українських інтернатах менше 10% - ред.) поверталися до батьків на вихідні та канікули.
Через карантин у зв’язку з коронавірусом у сім'ї повернули з інтернатів 42 тисячі дітей без попередньої перевірки здатності сімей забезпечити їм належний догляд. ЗМІ пишуть, що деякі з цих дітей через це опинились у складних життєвих обставинах.
5. Ще однією проблемою, пов’язаною із захистом прав дітей, яка виникла через карантин, стала неможливість для батьків-іноземців забрати своїх дітей, народжених сурогатними матерями в Україні. На початку квітня ця проблема набула широкого розголосу після публікації відео з кількома десятками таких немовлят у готелі Венеція. Після появи відео омбудсмен Людмила Денісова пообіцяла розробити механізм, що дозволить батькам забрати їхніх немовлят. Через кілька днів вона повідомила про громадян Іспанії і Китаю, які вже оформили необхідні документи і чекають дозволу на виїзд з України. Пізніше дитячий омбудмен Микола Кулеба розкритикував сурогатне материнство, заявивши, зокрема, що «є випадки, коли сім'ї - фіктивні, коли „подружжям“ можуть виявитися і гомосексуальні пари, і ґвалтівники». Ця заява обурила правозахисників, які назвали її гомофобною.
6. Особливо актуальним є захист прав дітей в контексті війни на Донбасі. У грудні 2019 року в організації ЮНІСЕФ заявили, що від війни на Донбасі страждають 430 тисяч дітей, які мають психологічні травми і потребують постійної підтримки. В ЮНІСЕФ зазначили, що за весь час війни на Донбасі 172 дитини отримали поранення або загинули через міни. У січні 2019 року Східна Україна потрапила у список найгірших у світі місць для дітей.
7. Поширеним порушенням прав дітей в Україні є булінг. У грудні 2018 року Рада ухвалила закон про протидію булінгу, яким вводиться адміністративна відповідальність за цькування в закладах освіти. Закон набув чинності 19 січня 2019 року. Згідно з опитуванням ЮНІСЕФ у 2017 році 67% українських дітей у віці від 11 до 17 років мали справу з цькуванням. Але тільки 4% з них змогли розповісти про це вчителям. 13 лютого 2019 року український суд вперше ухвалив вирок у справі про булінг.
Немає коментарів:
Дописати коментар